Elektrik Enerji

Bölüm Başkanının Mesajı
BÖLÜM BAŞKAN MESAJI
Elektrik ve Enerji Programı Bölüm Başkanı’nın Mesajı,

Sevgili öğrenciler,
Kafkas Üniversitesi Kazım Karabekir Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde, Ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren Elektrik programı, 14 haftalık 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir ikinci öğretim programıdır.

Programın hedefi, dünyadaki hızlı gelişmeye paralel olarak, elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve tüketicilere ulaşana kadar olan süreçte, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gereken mesleki yeterlilikleri kazanmış, teknolojik yenilikleri takip eden, geleceğin donanımlı ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere elektrik teknikerleri yetiştirmektir.

Bölümümüze hoş geldiniz sevgi ve saygılarımla,
Öğretim Görevlisi İlyas ÇAĞLAR
Bölüm Başkanı
Vizyon
Kazım Karabekir Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından belirlenen amaç ve ilkelere uygun olarak; ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilinçli, üretime ve kaliteli hizmet yaratmaya katkı sağlayacak, disiplinler arası çalışmaya önem veren, başarılı girişimci, yenilikçi, fark yaratabilen, uluslararası alanda çalışabilecek nitelikli teknik eleman yetiştiren bir bölüm olmaktır.
Misyon
Elektrik ve Enerji Bölümü olarak misyonumuz, dünyadaki hızlı gelişmeye paralel olarak, mesleği ile ilgili konularda yeterli bilgi ve beceriyi kazanmış, teknolojik yenilikleri takip eden, bilimsel araştırma yöntemlerini benimsemiş, toplumsal ve mesleki etik değerlere saygılı sektörün ihtiyaç duyduğu donanımlı ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere elektrik teknikerleri yetiştirmektir.
Bölüm Olanakları
Laboratuar ve Araştırma Olanakları Programımızda Aşağıdaki Deney Setleri Bulunmaktadır.
  • Temel Elektrik Deney Setleri
  • Temel Elektronik Deney Setleri
  • Sayısal Elektronik Deney Setleri
  • Ölçme Deney Setleri
  • Elektrik Tesisat Eğitim Seti
  • Otomatik Kumanda Eğitim Seti
  • Çeşitli Ölçü Aletleri
Üst Kademeye Geçiş
Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar dikey geçiş sınavında (DGS) başarılı olarak aşağıda isimleri belirtilen lisans programlarında öğrenim görebilirler.

Elektrik Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Elektrik-Elektronik, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Uzay Mühendisliği.